Vjerujem u Svetu Crkvu katoličku (sabornu, univerzalnu), zajedništvo svetih (Prvi dio)

Čitanje: Vjerujem u Svetu Crkvu katoličku, (sabornu, univerzalnu), zajedništvo svetih. (Apostolsko vjerovanje)

Razmišljanje: Svake godine, crkve Evanđeoskog predznaka u Sarajevu organiziraju zajedničko bogosluženje u pokušaju da se približe važnoj istini koju pronalazimo u ovoj izjavi vjere. Smatram da je to jedan od najvažnijih i najljepših dana u životu crkve u glavnom gradu Bosne i Hercegovine kada pokazuju da je Crkva jedna i da se svetost onih koji je sačinjavaju očituje u njihovom zajedništvu.

Svaka od pet riječi Apostolskog vjerovanja koje se odnose na Crkvu izuzetno su važne i temeljne za razumijevanje Crkve. “Ecclesia” je grčki termin (ἐκκλησία) koji se često koristio u antičkim vremenima za označavanje skupova ili okupljanja ljudi. U kontekstu kršćanstva, termin se posebno odnosi na ‘crkvu’ ili ‘okupljanje’ vjernika. Ovaj termin se koristi u Novom zavjetu da opiše zajednicu vjernika koji slijede Isusa Krista. Crkvu je u njeno postojanje ‘pozvao’ Bog Otac. Glava joj je Isus Krist, a životvorna energija dolazi od Svetog Duha (1 Tim 3,14-15; Ef 3,20-4,16; 1 Kor 2,6-3,17; Dj 1-2; 10-11). To je ono što Crkvu čini “svetom” ili “odvojenom” skupinom ljudi. Pridjev “svet” se nalazi dva puta u ovom dijelu vjerovanja. Njime se ističe ne samo “odvojenost” onih koji je sačinjavaju, već i poseban karakter i uloga ove zajednice u odnosu na neke druge druge, poput npr. bračne, društvene ili nacionalne. Crkvi je u njenom nastajanju naloženo da bude svjedočanstvo za Krista. Ona je mjesto gdje se svjedočanstvo za Krista kroz Sveto Pismo čuva, poučava i naviješta svijetu koji treba da ga čuje.

Kršćanima bi trebalo biti jasno da se izraz “katolička” ne odnosi na “rimokatoličku”, već na “univerzalnu” ili “sveopštu”. Dakle, u ovom kontekstu, odnosi se na Crkvu u cjelini, obuhvaćajući sve vjernike kroz vrijeme i prostor. Jedinstvo Crkve ne može se prenaglasiti. Karl Barth, u svojoj raspravi na ovu temu, kaže da je Crkva: “Sancta (sveta), čak i Ecclesia (crkva), samo onda kada je u svojoj srži i volji, odlučno, Catholica (univerzalna).

Izreka koja se pripisuje mnogim teolozima, počevši od sv. Augustina pa sve do Luthera i Wesleya, pruža nam izvrsan recept za prakticiranje kršćanskog jedinstva: “U suštinskim stvarima jedinstvo, u manje bitnim stvarima sloboda, u svemu ljubav.”

Molitva: Gospodine, hvala Ti za Tvoju Crkvu i sve vjernike rasute po cijelom svijetu. Molimo Te za jedinstvo i ljubav među braćom i sestrama bez obzira na razlike koje postoje među nama. Molimo Te da u suštinskim stvarima budemo jedinstveni te da u manje bitnim stvarima pružimo slobodu izbora. Na kraju, molimo Te da nam pomogneš da se iskreno volimo kao što si i Ti volio nas i predao samog sebe za naše spasenje. Amen.

Fotografija Erika Giraud on Unsplash

Posted in Tekst za dnevnu pobožnost.