Čitanje: Djela apostolska 24,16
Zato se i ja trudim uvijek imati savjest besprijekornu pred Bogom i pred ljudima.
Razmišljanje: Čista savjest donosi Bogu slavu. Našu savjest mnogi opisuju kao moralni kompas tj. unutrašnji mehanizam koji osuđuje ili brani naše misli i postupke. Sveti Augustin je vjerovao da je savjest bukvalno Božji glas, koji nas obavještava o tome šta je ispravno, a šta pogrešno. Savjest možemo opisati i kao motor koji pokreće naše emocije i osjećaje. Kada naša savjest pošalje signal upozorenja, doživljavamo negativne emocije. A kada pošalje signal odobravanja, doživljavamo pozitivna osjećanja. Savjest, također, pomaže onima koji ne poznaju Božji zakon da
donose moralno ispravne odluke. (Rimljanima 2,12-16). Vjeruje se da se savjest može trenirati. Ona se trenira izlaganjem informacijama koje određuju njene vrijednosti. Naša savjest svakodnevno prima signale koji dolaze od svega onoga čemu se izlažemo. Ona podsvjesno izvlači zaključke o vrijednostima, a da mi toga nismo svjesni. Ona prima, pohranjuje i kategorizira velike količine podataka koje prima iz našeg života. Dakle, kada dođe vrijeme da vaša savjest djeluje, slati će signale u skladu s vrijednostima i informacijama koje ste joj davali. Možete reći da vjerujete šta god hoćete, ali vaša se savjest hrani onim što čitate, slušate, gledate, uticajima društva koje imate i o čemu uglavnom razmišljate. Ona vam precizno pokazuje šta je u vama na osnovu tih pohranjenih vrijednosti.
Kada apostol Pavle kaže da se trudi imati čistu savjest, on nam želi reći da je nastojao živjeti besprijekorno u svjetlu vjerovanja u uskrsnuće. kada će stati pred Boga. To, sigurno, znači da je pažljivo birao ‘sadržaje’ kojima se svakodnevno izlagao.
Onima koji postojanošću u dobrim djelima ištu slavu, čast i neraspadljivost – život vječni. (Rim. 2,7)
Molitva: Gospode, pomozi mi da pažljivo biram način na koji živim ovaj život i da imam čistu savjest pred ljudima i pred tobom. Ne želim da moja savjest otupi…